Yüksek Polifenollü Natürel Sızma Zeytinyağının Sağlığımıza Faydaları;

Yüksek polifenollü zeytinyağının sağlığımıza olan etkileri ile ilgili çok fazla bilimsel makale inceliyorum. Polifenoller genel olarak bir çok doğal gıda ürününde bulunan antioksidan özelliklere sahip yararlı kimyasal bileşiklerdir. Polifenoller ayrıca diyet takviyeleri ve reçeteli ilaç olarak da alınabilir. 

Bitkiler polifenolleri kendini zararlı yapılardan korumak için üretir. Aslında mantık o kadar basit ki insan vücudunu da çoğu hastalıklardan polifenoller koruyacak. Nar, üzüm, portakal, çikolata, şarap ve zeytinyağı yüksek miktarda polifenol içeren gıdalardan bazılarıdır. Ancak vücut emilimini sadece zeytinyağındaki polifenolü direkt alır. İşte tam da bu noktada onu bu özelliği mucizevi yapar. Bugün sizlere polifenol nedir ve yüksek polifenollü zeytinyağı tüketmenin vücudumuza ne gibi faydaları oluyor onlardan bahsedeceğim;

Zeytinde şu ana kadar tespit edilmiş onlarca fenolik madde içerisinde, miktarca en çok bulunan ve adı en çok anılan madde oleuropein.

Tirosol ve hidroksitirosol en küçük iki fenolik parçalarına verilen adlardır.

‘Polifenoller, kan lipitlerini oksidatif stresten korumaya katkıda bulunuyor” diyebiliriz. Peki ne demek olur kan lipitlerini oksidatif stresten koruyor olması ; kardiyovasküler hastalıkve kanser risklerini de azalttığı bunun yanısıra  Alzheimer hastalığının başlangıcını da geciktirdiği anlamına gelir.

Yalnız bu iddianın doğru olması için: “zeytinyağınızın kilogramında en az 250 mg[1] hidroksitirosol türevi olması ve tüketicinin de bu zeytinyağından günde 20 g tüketmesi” şartı var.  

İçerisinde bulunan A, E, D, K vitaminleri sayesinde hücrelerin yenilenmesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirmekte etkilidir. Cildi besler, saçları korur. İçerdiği linoleik (Omega6) asit sayesinde zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır. 

Anne sütüne eş değer yağ asitlerine sahiptir. Bunun yanısıra hamilelikte hücre gelişimi ve sinir sisteminin oluşmasında etkilidir.

Çeşitli kanserlerin ve kan pıhtısı oluşumunu önlemesini sağlar.

Safra kesesi rahatsızlıklarında kullanılır ve safra taşı riskini azaltır.

Tırnakların güçlenmesini sağlar.

Osteoporoz etkilerini geciktirir.

Ağız içi ve deri yaralanmaların iyileşmesinde kullanılır.

Prostat kanserinde kanserli hücrenin oluşumunu engellemede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Menopoz döneminde ostronlar sayesinde ostrojen hormonları takviyesi olarak kullanılabilir.

Ağrı kesici özelliği vardır.

Arı ve sivrisinek sokmalarına karşı zeytinyağı uygulaması yapılabilir.

Zeytinyağı karaciğer rahatsızlıklarında aç karna uygulanabilir.

AIDS mikrobu olan HIV’in yayılmasını %80 seviyesinde azalttığı kanıtlanmıştır.

Kulak ağrılarında, boğaz ağrıları ve öksürük tedavisinde kullanılır.

Tüm bu hastalıkları tedavi etmesi ve önlemesi konusunda bir mucize olan zeytinyağını tüketirken beslenmenizi de kontrol etmeniz çok önemlidir. Unutmayınız ki hiçbir gıda tek başına sihirli bir değnek değildir.

Kaynakça:

[1] Statement from FDA Commissioner Scott Gottlieb, M.D., on a new qualified health claim for consuming oils with high levels of oleic acid to reduce coronary heart disease risk, https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/statement-fda-commissioner-scott-gottlieb-md-new-qualified-health-claim-consuming-oils-high-levels

Kurucu Özden Gözlüklü Saka